admin چهارشنبه 3 آذر 1395 04:17 ب.ظ نظرات ()
   
       
                                                
           
           
            شرح كامل و مفصل از سخت افزار كامپیوتر  و رفع عیوب مختلف یك كامپیوتر           
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               
                    دسته بندی                                        کامپیوتر و IT                   
                    بازدید ها                                         0                   
                    فرمت فایل                                         doc                   
                    حجم فایل                                         211 کیلو بایت                   
                    تعداد صفحات فایل                                         468                   
           
               
                                دانلود تحقیق تشریح سخت افزار كامپیوتر  و رفع عیوب مختلف یك كامپیوتر                                                گزارش تخلف برای تحقیق تشریح سخت افزار كامپیوتر  و رفع عیوب مختلف یك كامپیوتر                               
           
       
       
           
                تحقیق تشریح سخت افزار كامپیوتر  و رفع عیوب مختلف یك كامپیوتر           
           
               
                   

                    فروشنده فایل                   

                   
                    کد کاربری 26386                   
                   
                    تمام فایل ها                   
               
               
                    کاربر               
               
           
       
       
       
           
           

شرح كامل و مفصل از سخت افزار كامپیوتر  و رفع عیوب مختلف یك كامپیوتر

بخشهایی از متن:

پردازنده

یك كامپیوتر از قسمتهای مختلفی تشكیل شده است ولی هیچ كدام از آنها اهمیت پردازنده، (CPU) را ندارند. این واحد قطعه ای مربع شكل از جنس سیلسكون است كه به عنوان روح هر كامپیوتر شناخته می شود. پردازنده نقش زیادی در كارآیی كامپیوتر دارد و تولیدكنندگان، قیمت كامپیوتر خود را باتوجه نوع به سرعت پردازنده آنها تعیین می كنند. اگر در صدد خرید كامپیوتر جدید و یا ارتقای كامپیوتر قدیمی خود هستید، لازم است طرز كار پردازنده را بشناسید تا بر این اساس، تصمیمات صحیح را اتخاذ نمائید.

امروزه برای خرید یا ارتقا یك سیستم كامپیوتری انتخابهای بسیاری وجود دارند. البته این جنبة مثبت قضیه است. جنبه منفی آن این است كه تنوع زیاد پردازنده ها، باعث گیج شدن خریداران می شود. شركت Intel به تنهایی بیش از 30 نوع پردازندة مختلف تولید كرده است. AMD و cyrix هم بیش از این مقدار، پردازنده وارد بازار نموده اند.

تكنوژی پردازنده ها به سرعت در حال پیشرفت است به طوری كه حتی عمر مفید سیستمهای دارای پردازنده های سریع، حداكثر 5 سال می باشد. ممكن است این زمان طولانی به نظر برسد، ولی آن روی این قضیه، قانون Moor است كه توسط مؤسس اینتل یعنی گوردن مورد مطرح شده است. این قانون می گوید كه قدرت پردازنده ها ) كه معیاری است از تعداد مداراتی كه می توان در داخل یك فضای ثابت جای داد) هر ساله دو برابر می شود. این فصل به شما كمك می كنند تا طرز كار پردازنده های سازگار با X86 را بهتر درك نمائید.

در این قسمت، در مورد پردازنده های اینتل و پردازنده های سازگار با ردة X86 كه توسط شركتهای چون Cyrix, AMD و IBM عرضه شده اند، بحث خواهیم كرد. همچنین پردازنده های تقویت شده مانند پردازنده های OverDrive  از شركت اینتل و محصولات مشابه از شركتهای Evergreen و Kingstone و دیگران مورد بررسی قرار خواهند گرفت. با وجود این كه این پردازنده ها از نظر سرعت و طرز كار با هم تفاوت دارند، ولی همگی از قابلیت اجرای سیستم عاملهای مختلف از جمله DOS، ویندوز 1/3، ویندوز و ویندوز NT و نیز برنامه های كاربردی سازگار با آنها برخوردارند.

...

نرم افزاری كه برای ارتقای پردازنده لازم است

نصب یك پردازندة جدید نیز همانند نصب هر سخت افزار جدید به یك نرم افزار نیاز دارد تا مشخص شود كه آیا سیستم با پردازندة جدید كار خواهد كرد یا خیر. پردازنده های ارتقائی همانند پردازندة OverDrive اینتل به همراه یك دیسك عرضه می شوند. این دیسك، BIOS سیستم را بررسی می كند تا مشخص شود كه آقا قادر به كار با پردازندة جدید است یا خیر، در صورتی كه پاسخ منفی باشد، باید یك BIOS جدید برروی سیستم نصب نمایید.

اگر سیستم شما دارای BIOS از نوع flash است می توانید به راحتی و به كمك نرم افزار، آن را update كنید. اولین كاری كه باید انجام دهید این است كه مدل دقیق كامپیوتر و مادربرد آن را مشخص كنید. همچنین سازنده و نسخة BIOS فعلی را بررسـی كنید. این اطلاعات را می توانید هنگام راه اندازی سیستم مشاهده نمائید. به كمك این اطلاعات می توانید با سایت Web یا BBS شركت سازنده BIOS سازگار با آن را مشاوره كنید.

برای ارتقای BIOS اعمال زیر را انجام دهید:

1ـ برنامة BIOS را از سایت Web سازندة آن به كامپیوتر خود منتقل نمایید و سپس فایل جدید را روی یك فلاپی دیسك كپی كنید.

2ـ كامپیوتر را خاموش كرده و دیسكت را درون درایو قرار دهید.

3ـ كامپیوتر را روشن كنید و آن را بوسیلة دیسكت راه اندازی كنید. دستورالعملها را دنبال كنید تا BIOS خود را update نمائید.

4- منتظر باشید تا عمل update كردن BIOS خاتمه یابد. اینك كامپیوتر باید به طور اتوماتیك خودش را با BIOS جدید راه اندازی نماید.

برای دستیابی به اطلاعات بیشتر در زمینة BIOS سیستم، به فصل 10 تحت عنوان «مادربردها و كیس ها مراجعه نمایید.

سیستـم هـای قدیمی ممكن است دارای EPROM[1] باشند. این نوع حافظه را به راحتی نمی توان مجدداً برنامه ریزی نمود. در این موقع شما باید سعی كنید از فروشندة مادربرد یا سیستم، یك EPROM update شده را بخواهید. البته قیمت و مشكلات نصب این تراشة جدید ممكن است مانعی بر سر راه خرید آن باشد.

علاوه بر آن، ممكن است فروشندگان، update EPROM شده برای مادربردهای قدیمی نداشته باشند. در این صورت تعداد انتخابهای شما محدود خواهد بود.

كارآیی: حتی اگر پردازندة جدید شما به update BIOS شده نیازی نداشته باشد، شما باید به هر حال به فكر نسخة جدیدی برای BIOS سیستم خود باشید. معمولاً تولیدكنندگان مادربرد BIOS نسخه های update شده ای از BIOS را عرضه می كنند كه كارآیی آنها بهینه شده و بدین لحاظ، كارآیی سیستم موجود را بسیار افزایش می دهند.

پشتیبانی از حافظه پنهان write-back دستیابی راحت به حافظه و همچنین اصلاح خطاهای تصادفی، از ویژگیهای كلیدی مهم در نسخه های update شدة BIOS به شمار می آیند.


[1] - EPROM: Electrically Programmable Read-Only Memory

...

تست پردازنده جدید

Pentium 4 570J در برنامه های كاربردی عمومی كه تحت نرم افزار Sysmark تست شده اند سایر رقبای خود را از خانواده Athlon 64  پشت سر گذاشته است.

در بازی ها و برنامه های تابع آن ما شاهد تصویر متفاوتی از پردازنده جدید هستیم: Pentium 4 570J از رقبای خود عقب افتاده است.

در تست 3Dmarx05  بدون هیچ تردیدی Pentium 4 570J از سایر رقبای خود پیشی گرفته است. این موضوع ممكن است در نتیجه پشتیبانی از تكنولوژی Hyper Threading پردازنده های اینتل در برنامه 3DMark05 حاصل شده باشد.

نتیجه گیری

قبل از گفتن هر چیز درباره پردازنده Pentium 4 570J تاكید می شود كه این پردازنده اولین نماینده تغییرات كیفی ایجاد شده در هسته Prescott در آینده بطور پیوسته در تمام Pentium 4  های سری 500 یافت خواهد شد و در پردازنده های Pentium 4  تكنولوژی های Execute Disable Bit و Enhanced Halt Mode CIE و Thermal Monitoring2  اضافه خواهد شد. سیستم عامل ه همراه برنامه هایش هم اكنون می تواند در مقابل كدها مضرر و ویروس ها محافظت شوند. پراكندگی حرارتی پردازنده های Pentium4 در حالت معمول كاهش خواهد یافت و افت كارایی در هنگام داغ شدن پردازنده زیاد نخواهد بود.

در كنار آن معرفی نسخه E0 از هسته Prescott به معنی افزایش توان Overcloking در این سری Pentium 4  ها می باشد. بنابراین سومین نسخه از هسته Prescott  توان فتح كردن فركانس های بالای 4GHz را با Overclockuing خواهد داشت و این خبر خوبی برای علاقه مندان خواهد بود.

...

نصب مادربرد جدید

اكنون در نیمه راه هستید و قسمت اعظم كار را انجام داده اید. این بدان معنا است كه فقط چند كار جزئی در پیش رو دارید. یكی از این كارها اطمینان یافتن از این موضوع است كه مادربرد به خوبی تغذیه می شود. نصب كابلهای تغذیه بدون دقت كافی، می تواند منجر به سوختن مادربرد شود. چندین بار بررسی كنید تا مطمئن شوید كه پین 1 رابطها و كابلها به درستی و در جهت صحیح به كانكتور مربوطه متصل شده باشند. اگر در این خصوص شك دارید، به كاتالوگ مادربرد رجوع كرده و آن را دوباره مطالعه كنید.

1ـ حال وقت آن است كه پردازنده را نصب كنید. در تمام مادربردها به جز مادربردهای پنتیوم II ابتدا باید محل مربوط به قرارگرفتن سوكت پردازنده را تعیین نموده و گوشه مربوط به پین شماره 1 را پیدا كنید (در محل پین شماره 1، نقطه ای وجود دارد و در آن گوشه سوكت، یك شكاف دیده می شود). اهرم پلاستیكی ZIF[1] را كه در كنار سوكت قرار دارد، به طرف بالا بكشید. حغال گوشه شكاف دار پردازنده را با پین شماره 1 سوكت مربوطه منطبق نموده و آن را به آرامی روی سوراخ های سوكت قرار دهید، ولی فشاری به پردازنده وارد نكنید. وقتی كه پردازنده در جای خود قرار گرفت، به آرامی اهرم را پایین آورید تا پردازنده در جای خود محكم شده و با سوكت به خوبی ارتباط برقرار كند.

2ـ سپس پنكه خنك كننده پردازنده را همانطور كه در كاتالوگ آن نوشته شده، به پردازنده وصل كنید. در بعضی مواقع برای اطمینان از اتصال كامل، باید از ورقه های چسبی مخصوص استفاده كنید. كابل برق پنكه را به یكی از كابل های منبع تغذیه وصل كنید.

3ـ واحدهای حافظه SIMM را در سوكتهای خالی حافظه روی مادربرد نصب كنید. اگر RAM جدید هم خریداری كرده اید، آن را نیز نصب كنید. پین شماره 1 حافظه SIMM (آن طرف از حافظه كه گوشه پایینی به صورت هلالی بریده شده است) را با پین شماره 1 شكاف منطبق كنید. لبه های حافظه را با زاویه 45 درجه در داخل سوكت قرار دهید و آن را به طرف عقب بكشید تا گیره های سوكت در سوراخ های حافظه، جا بیفتد.

4ـ می توانید سیم ها و كابل های مزاحم را به یكی از لبه های جعبه كامپیوتر ببندید تا مزاحم كارتان نباشند. مادربرد را به دقت در داخل جعبه كامپیوتر قرار دهید. دقت كنید كه پورت صفحه كلید با حفره مربوطه كه روی جعبه كامپیوتر قرار گرفته، تنظیم شود. بدین ترتیب، سوراخ های مختلف روی مادربرد با سوراخهایی كه در ته جعبه كامپیوتر وجود دارند منطبق می شوند. پیچ های پلاستیكی را در این سوراخها قرار داده و مادربرد را به جعبه ببندید. برای اینكه قسمتهای فلزی بالای پیچ با هیچ مداری اتصال پیدا نكند می توانید در اطراف پیچها از ماده عایقی نظیر كاغذ یا واشر عایق استفاده كنید.

5ـ خطرناكترین مرحله، نصب مجدد كابل برق به مادربرد است. یك عمل نادرست ممكن است باعث سوختن مادربرد شود. مطمئن شوید كه كابلهای منبع تغذیه به درستی به مادربرد وصل شده اند به طوری كه سیمهای سیاه رنگ این كابلها، در وسط قرار گرفته اند. اینك كابلها را به كانكتورهای مربوطه خود وصل كنید.

6ـ پورتهای سریال و موازی را به مكانهای مناسب خود در پشت جعبه كامپیوتر متصل كنید. قبل از وصل كردن پورت سریال، كاتالوگ سیستم را مطالعه كنید تا مشخص شود كه كدام پورت از COM1  و كدام یك از COM2 استفاده می كند. مطمئن شوید كه پورتها، با علامتهایی كه در پشت جعبه كامپیوتر حك شده اند، مطابقت می كنند. پس از بستن پورتها، كابل های مربوط به هر كدام را وصل كنید. دقت كنید كه پین شمارة 1 كانكتور مطابقت دارد.

7ـ برای اطمینان از اینكه تمامی چراغ ها و دكمه های جلوی جعبه كامپیوتر به درستی به سوكت های مربوطة خود در لبه جلویی مادربرد وصل شده اند كاتالوگ مادربرد را یك بار دیگر مرور كنید.


[1] -